Vesmír je změna. Náš život je takový, jaký ho udělají naše myšlenky.
Marcus AureliusVŠE, CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O MINDFULNESS NAJDETE ZDE.
Všímavost je mikroskop zaměřený dovnitř. Mohu Vám zdlouhavě popisovat to, co jsem viděl pod mikroskopem, ale pokud se tam podíváte sami, uvidíte to během pár vteřin a bude pro Vás to mnohem jasnější a pochopitelnější. Trénink všímavosti nás především učí jak se dívat.
Co je všímavost?
Všímavost je umění žít plně v přítomnosti. Všímavost znamená být teď a tady, v tomto těle, v tomto duševním stavu, s jasným a kontinuálním uvědomováním si právě prožívané skutečnosti, uvolněně, bez hodnocení, s klidem a laskavostí k sobě i k ostatním.
"Záměrem je věnovat pozornost každému okamžiku našeho života, a to bez posuzování. I když je mnoho možných definic všímavosti, všechny zahrnují tři klíčové aspekty: záměrnou činnost, zaměření pozornosti na aktuální prožitek a zájem. Centrum pro mindfulness je přesvědčeno, že všichni máme schopnost všímavosti.”
(podle Centra pro mindfulness, Univerzita v Massachusetts)
Empiricky prokázané účinky tréninku mindfulness podle Americké psychologické asociace (APA) http://www.apa.org/monitor/2012/07-08/ce-corner.aspx
Uvědomování není technika, všímavost není terapie. Uvědomování je obvyklá psychická schopnost, stejně jako pozornost, soustředění či paměť, které s ní souvisejí, ale není tolik nápadná, protože ji tolik nevnímáme, nevyužíváme ji a nedoceňujeme její hloubku a význam. Je to určitý druh pozornosti a zároveň určitý způsob jejího věnování. Je to jakási pozornost nad pozorností, “superpozornost”. Síla uvědomování je pro většinu lidí netušená. Uvědomování, podobně jako pozornost, soustředění či paměť, se dá cvičit a rozvíjet. Pokud to systematicky a smysluplným způsobem děláme, staráme se o svou schopnost uvědomování, zjišťujeme, že se i ona pak velmi dobře stará o nás.
Schválně si to zkuste. Jen tak se posaďte někde v klidu, bez toho abyste si stanovili nějaký cíl, a po dobu jedné minuty jen pozorujte to, co se odehrává v mysli. Uvědomili jste si někdy, jak málokdy jsme opravdu plně přítomní, teď a tady? Pamatujete si ten pocit, kdy jste to zažili naposledy?
Naše myšlení se prakticky pořád pohybuje v čase mezi budoucností a minulostí, jen ta přítomná realita nám nějak uniká. Často toužíme být už někde v budoucnosti, až to bude tak a tak... Nebo se nemůžeme odstřihnout od minulosti, i když už to dávno není pravda. Možná jste si také všimli, jak často jsme v "režimu činnosti", pořád řešíme, plánujeme, hodnotíme, porovnáváme, zaměřujeme se na cíle. Dokonce i když chceme být úplně v klidu a odpočívat, často si nemůžeme pomoci. Nemusíme přece čekat na dovolenou, abychom si začali lépe uvědomovat naše prožívání současné reality. Někdy se nám to dokonce nedaří ani na té dovolené, často se se stejně vracíme zpátky do práce nebo k jiným starostem. Přestože jsme odjeli od nich odpočinout, máme je pořád s sebou.
Naše reakce jsou často bezděčné, automatické, nemáme nad nimi přílišnou kontrolu. Někdy naše zaběhlé vzorce chování nemusí být příjemné jak nám, tak našemu okolí. Říká se tomu režim "autopilota", který někteří z nás mají zapnutý prakticky pořád. Cítíte v tom tu nesvobodu? Trénink mindfulness zvětšuje manévrovací prostor pro výběr reakce, umožňuje nám vidět naši situaci nezaujatěji, s odstupem a adekvátně na ni odpovídat, vyhnout se reakcím automatickým.
Činnost a myšlení jsou samy o sobě je v pořádku, ale jsme při nich opravdu teď a tady? Nepřipadlo Vám někdy, že život vnímáte jen jakoby z dálky nebo z rychlíku? Zbývá nám pro samou aktivitu i nějaký čas na to prostě být? Přitom teď je jediný okamžik, který ve skutečnosti máme, kdy žijeme náš život, kdy prožíváme sebe, okolní svět, kdy komunikujeme s ostatními. Je to okamžik, ve kterém se toho tolik děje. Náš život se vlastně skládá jen ze samých takových teď, která nám více či méně protékají mezi prsty.
Možná si říkáte, žít plně v přítomnosti, dobrá, to se snadno řekne, ale jak na to? Žít v přítomnosti je velmi jednoduchá představa. Zároveň to je možná nejtěžší věc na světě...
Program MBSR je postaven tak, abyste si postupně, pomocí vhodného přístupu a osvědčených cvičení, práce ve skupině i samostatně, rozvinuli tuto schopnost žít přítomně, jinými slovy "být u toho", tj. skutečně být u svého života.
Rozvíjejte všímavost, jako kdyby na tom závisel váš život, a on v mnoha ohledech skutečně závisí, protože teprve potom budete schopni žít svůj vzácný život naplno a nespoutaně."
Mark Williams, profesor klinické psychologie na Oxfordské univerzitě (M. Williams, D. Penman, "Všímavost – Jak najít klid v uspěchaném světě", Anag, 2014)
Všímavost pro ty, co nestíhají